DGA. Akt w sprawie zarządzania danymi - rozmowa z prof. Agnieszką Piskorz-Ryń

W najnowszym odcinku swojego podcastu dr hab. Marlena Sakowska-Baryła, prof. UŁ rozmawia z dr hab. Agnieszką Piskorz-Ryń, prof. UKSW na temat DGA - aktu w sprawie zarządzania danymi.

DGA to rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/868 z dnia 30 maja 2022 r. w sprawie europejskiego zarządzania danymi i zmieniające rozporządzenie (UE) 2018/1724 (akt w sprawie zarządzania danymi) (Dz. U. UE. L. z 2022 r. Nr 152, str. 1 z późn. zm.). To przepisy, które pozwalają na ponowne wykorzystywanie danych, a także na ich szersze otwieranie nie tylko przez sektor publiczny. W DGA unormowano również nową instytucję, jaką jest altruizm danych.

Nagranie zostało sporządzone w ramach stażu naukowego odbywanego przez prof. Agnieszkę Piskorz-Ryń w Katedrze Europejskiego Prawa Konstytucyjnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.

Zapraszamy do odsłuchania rozmowy na kanale YouTube!