Inwigilacja - rozmowa z prof. Agnieszką Piskorz-Ryń i dr Krzysztofem Wygodą

W najnowszym odcinku autorskiego podcastu prof. Marleny Sakowskiej-Baryły uczestnicy dyskusji podejmują próbę zdefiniowania pojęcia inwigilacji zarówno w kontekście działań operacyjnych służb, jak i czynności coraz częściej dokonywanych przez podmioty prywatne.



Naukowcy prowadzą rozważania nad mankamentami obecnej regulacji dotyczącej kontroli operacyjnej oraz dopuszczalności wykorzystywania rejestratorów wideo i audio przez osoby fizyczne, prawne, detektywów, różnego rodzaju organizacje.

Przybliżane są modelowe rozwiązania, rekomendując podjęcie konkretnych działań kontrolno-nadzorczych. Ponadto naukowcy zastanawiają się nad rolą sądów w wyrażaniu zgody na kontrolę operacyjną. Postulowane jest wprowadzenie szeregu zmian, w tym powołanie "adwokatów interesu publicznego", którzy w ramach postępowań sądowych reprezentowaliby interes publiczny i zarazem prywatny osób potencjalnie inwigilowanych, stanowiąc pewną przeciwwagę wobec argumentów służb wnioskujących o zezwolenie na kontrolę operacyjną.

Naukowcy zastanawiają się nad rzeczywistą granicą autonomii informacyjnej w demokratycznym państwie prawnym.

Podcast został zrealizowany w ramach staży naukowych odbywanych odpowiednio na Wydziale Prawa i Administracji UŁ oraz Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Link do filmu.