Sejmowa Komisja ds. Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowych Technologii na UŁ

19 marca 2024 r. na Wydziale Prawa i Administracji UŁ odbyło się pierwsze wyjazdowe posiedzenie Sejmowej Komisji ds. Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowych Technologii. W jego otwarciu udział wzięli m.in. dr hab. Monika Bogucka-Felczak, prof. UŁ, Dziekan Wydziału Prawa i Administracji UŁ, Poseł RP, Bartłomiej Pejo (przewodniczący komisji), Poseł RP, Grzegorz Napieralski (zastępca przewodniczącego Sejmowej Komisji), Wiceprezydent Miasta Łodzi, Adam Wieczorek.

W posiedzeniu wzięli udział również posłowie, naukowcy z UŁ oraz przedstawiciele innych instytucji. Głównym tematem posiedzenia były społeczne aspekty rozwoju sztucznej inteligencji.

Dr hab. Krzysztof Stefański, prof. UŁ, kierownik Zespołu AI Work Team na UŁ, mówił o zastosowaniu robotów w różnych dziedzinach, takich jak logistyka, sprzedaż ubezpieczeń, projektowanie domów, medycyna i prawo. Dr hab. Sylwia Wojtczak, prof. UŁ (WPiA UŁ) poruszyła kwestię tempa zmian technologicznych i ciągłego dostosowywania do nich legislacji, zaś dr hab. Marlena Sakowska-Baryła, prof. UŁ (WPiA UŁ) skupiła się na ochronie danych osobowych w kontekście rozwoju sztucznej inteligencji. W części poświęconej prezentacjom eksperckim głos zabrała również dr Dominika Kaczorowska-Spychalska z Wydziału Zarządzania UŁ, dyrektor Centrum Inteligentnych Technologii UŁ, która omówiła zagadnienie collaborative education między człowiekiem a AI.

Podczas dyskusji poruszono m.in. następujące zagadnienia:

• Wpływ sztucznej inteligencji na rynek pracy i potencjalne znikanie miejsc pracy dla osób mniej doświadczonych.
  • Wyzwania związane z regulacją sztucznej inteligencji i czasochłonność procesu legislacyjnego.
  • Ochrona danych osobowych w systemach AI i stosowanie starych przykładów w uczeniu AI.
  • Collaborative education między człowiekiem a AI w edukacji wyższej.
  • Polityka AI w Polsce i wdrażanie AI w innych państwach.
  • Możliwość wykorzystania sztucznej inteligencji do walki z dyskryminacją.

Organizacja pierwszego wyjazdowego posiedzenia Komisji w murach WPiA była możliwa dzięki wieloletniej współpracy posłów z Zespołem AI Work Team. Wydarzenie to po raz kolejny potwierdza, że UŁ jest postrzegany jako wiodąca w Polsce instytucja naukowa zajmująca się społecznymi i prawnymi aspektami rozwoju sztucznej inteligencji.

Tekst i zdjęcia: Daniel Maliński (WPiA UŁ)