W czwartek, 24 listopada 2024 r., spotkaliśmy się na Wydziale Prawa i Administracji z autorami opracowania „Koszałki-opałki, czyli prawo karne w bajkach. Repetytorium dla studiujących, sądowników i podsądnych”. Profesorowie Witold Kulesza i Jan Kulesza, na podstawie zeznań Marii Konopnickiej, zapisków braci Grimm oraz kartotek Hansa Andersena, przez pryzmat bajek i legend, w niesztampowy sposób przybliżyli zebranym zasady odpowiedzialności karnej.
Choć spotkanie należało traktować z dyskretnym dystansem, podczas dyskusji padały bardzo poważne pytania. Czy Szewczyk Dratewka był rzeczywiście sprawcą śmierci Smoka Wawelskiego? Dlaczego rzeczony Smok miałby się udać na kozetkę do psychologa? Czy zła królowa była poczytalna, kiedy rozmawiała z lustrem? I kto za tym lustrem stał?
Zgromadzonych na czwartkowym spotkaniu gości Autorzy wciągnęli w świat analiz bajkowych zdarzeń stanowiących bogate i ożywcze źródło wiedzy kryminalnej. Powołanie się na „formułę Koszałka-Opałka” okazało się być skuteczną i wciągającą metodą, która zachęciła zgromadzonych, by ustawić się po spotkaniu w długiej kolejce oczekujących po autograf.
Spotkanie poprowadziła Lidia Grodzka - kierowniczka Biblioteki WPiA.