VII Ogólnopolska Konferencja Naukowa z cyklu „Nietypowe stosunki zatrudnienia” pt.
PROBLEM ZAKRESU REGULACJI USTAWOWEJ NIETYPOWYCH FORM ZAROBKOWANIA NA PRZYKŁADZIE ZATRUDNIENIA ZEWNĘTRZNEGO I PRACY PLATFORMOWEJ
Termin:
6 grudnia 2024 r. (piątek)
Miejsce konferencji:
Łódź, konferencja w formule hybrydowej:
Wydział Prawa i Administracji UŁ, Sala Rady Wydziału (0.14)
ON-LINE, platforma Zoom
Organizator:
Centrum Nietypowych Stosunków Zatrudnienia WPiA UŁ
Forum Nietypowych Stosunków Zatrudnienia WPiA UŁ
Okręgowy Inspektorat Pracy w Łodzi
Link do formularza rejestracyjnego:
rejestracja.eveningmedia.pl/problem-zakresu-regulacji-ustawowej-nietypowych-form-zarobkowania-na-przykladzie-zatrudnienia-zewnetrznego-i-pracy-platformowej
Konferencja w formule on-line jest bezpłatna
Konferencja na Wydziale Prawa – płatność 150 PLN
Konferencja jest bezpłatna dla pracowników naukowych i doktorantów.
Opłaty należy dokonać na konto Organizatora najpóźniej do 30 listopada br.
Nr konta: : 09 1240 3028 1111 0011 4490 9020
Rejestracja dostępna do 30 listopada 2024 r. (udział on-line do 4 grudnia)
Link do ramowego programu konferencji:
LINK
Link do wydarzenia na FB:
www.facebook.com/events/1897708277305733/
Link do regulaminu konferencji:
LINK
Założenia konferencji:
W Polsce od dłuższego czasu mamy do czynienia ze zjawiskiem upowszechniania się w gospodarce rynkowej nietypowych form zatrudnienia. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest chęć ograniczania kosztów pracy w celu poprawy konkurencyjności przedsiębiorstw oraz poszukiwanie coraz to bardziej elastycznych form zarobkowania. Te właśnie czynniki, a także globalizacja, cyfryzacja, rozwój nowoczesnych technologii i teleinformatyki, profesjonalizacja usług oraz niepewność wywołana pandemią COVID-19 i wojną w Ukrainie skutkują odchodzeniem od tradycyjnego modelu zatrudnienia opartego na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.
Powyższe rodzi pytanie o potrzebę wprowadzenia nowych regulacji ustawowych, które ucywilizują funkcjonowanie nietypowych form pracy zarobkowej. Uczestnicy wydarzenia będą zastanawiać się nad tym czy i w jakim zakresie należy normować tę pracę, aby z jednej strony była świadczona zgodnie z obowiązującym prawem, gwarantując wykonawcom odpowiedni standard ochrony uwzględniający normy prawa międzynarodowego i Konstytucji RP, a z drugiej, aby nie utraciła walorów elastyczności i konkurencyjności. Nadmierna regulacja nietypowych form pracy zarobkowej będzie bowiem przeciwskuteczna. Doprowadzi do pozbawienia tych form podstawowych zalet decydujących o ich atrakcyjności zarówno dla podmiotów zlecających, jak i dla samych wykonawców. Ponadto będzie stanowiła nadmierną ingerencję w cywilnoprawną zasadę swobody umów, konstytucyjną zasadę wolności prowadzenia działalności gospodarczej oraz zasadę uczciwej (wolnej) konkurencji. W konsekwencji przeregulowanie przedmiotowej materii może doprowadzić do likwidacji czy marginalizacji nietypowych form pracy zarobkowej, co negatywnie wpłynie na rynek pracy oraz przyczyni się do wzrostu bezrobocia, nielegalnego zatrudnienia i szarej strefy.
Zastanawiając się nad zakresem ustawowej regulacji nietypowych form pracy zarobkowej uczestnicy konferencji skoncentrują uwagę na dwóch obszarach: zatrudnienie zewnętrzne oraz praca platformowa. Pierwsza z tych form jest jedynie częściowo unormowana przez ustawodawcę w zakresie zatrudnienia tymczasowego, a pozostałe jej odmiany na czele z outsourcingiem do dzisiaj nie doczekały się żadnej szczegółowej regulacji i jako konkurencja wobec zatrudnienia tymczasowego od lat budzą kontrowersje i wątpliwości w praktyce, doktrynie prawa oraz judykaturze. Z kolei praca platformowa będzie musiała być unormowana w polskim porządku prawnym z uwagi na konieczność implementacji przyjętej w 2024 roku dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie poprawy warunków pracy za pośrednictwem platform. Akt ten nakłada na polskiego ustawodawcę prawny obowiązek wprowadzenia domniemania stosunku pracy w sektorze platform internetowych, a także ustanowienia szczególnych norm regulujących m.in. powinności platform w zakresie przejrzystości zautomatyzowanych systemów monitorujących lub decyzyjnych i przejrzystości funkcjonowania platform internetowych (również o zasięgu transgranicznym) na obszarze RP oraz przetwarzania danych osobowych. Te właśnie zagadnienia będą przedmiotem pogłębionej dyskusji w gronie naukowców i praktyków podczas VII edycji ogólnopolskiej konferencji naukowej z cyklu „Nietypowe stosunki zatrudnienia”. Na szczególną uwagę w toku prowadzonej debaty zasługuje implementacja do polskiego porządku prawnego mechanizmu domniemania stosunku pracy, co może być początkiem rewolucyjnych zmian w polskim prawie pracy.
Adresaci konferencji:
Do dyskusji zaprosiliśmy przedstawicieli nauki prawa pracy i prawa ubezpieczeń społecznych, reprezentantów organów publicznych na co dzień stosujących to prawo (sędziów, pracowników Państwowej Inspekcji Pracy oraz pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych), przedstawicieli partnerów społecznych (związków zawodowych i organizacji pracodawców), reprezentantów agencji zatrudnienia zajmujących się outsourcingiem, a także przedstawicieli największych platform internetowych działających na polskim rynku oraz wszystkie inne podmioty bezpośrednio zainteresowane problematyką stosowania nietypowych form zatrudnienia.
Na wydarzenie zapraszamy również studentów i doktorantów zainteresowanych tematyką konferencji.
Patronat honorowy:
Dr Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej)
Prof. dr hab. Rafał Matera (Rektor Uniwersytetu Łódzkiego)
Pan Minister Marcin Stanecki (Główny Inspektor Pracy)
Pan Zbigniew Derdziuk (Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych)
Federacja Przedsiębiorców Polskich
Polskie Forum HR
Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych
Partnerzy strategiczni:
Polskie Forum HR
Federacja Przedsiębiorców Polskich
Partner naukowy:
Centrum Outsourcingu Procesowego Wydziału Zarządzania UW
Sposorzy wydarzenia:
Glovo
Uber
Bolt
C.H. Beck
Patronat Medialny:
C.H. Beck
Dziennik Gazeta Prawna
Praca i Zabezpieczenie Społeczne
Z Problematyki Prawa Pracy i Polityki Socjalnej
Dziennik Łódzki
Komitet Organizacyjny:
Przewodniczący: dr hab. Tomasz Duraj, prof. UŁ
Sekretarz: dr Marcin Krajewski
Członkowie: mgr Agnieszka Czernek, członkowie Studenckiego Forum Naukowego Nietypowych Stosunków Zatrudnienia
Kontakt do organizatorów:
Mgr Agnieszka Czernek
Prof. UŁ dr hab. Tomasz Duraj
Numer telefonu: 692 797 838
e- mail: aczernek@wpia.uni.lodz.pl
e- mail: tduraj@wpia.uni.lodz.pl