Okres realizacji:
Data rozpoczęcia realizacji projektu: 2015-03-01
Termin zakończenia realizacji projektu: 2018-03-01
Źródło finansowania:
HORYZONT 2020 EURATOM
Kierownik projektu:
dr Anna Maria Górczyńska
Pokój 2.13 :: 2.12 (Beczka A)
Tel.: 42 635 63 48
godz: 7:30 - 15:30
mgr Monika Staniszewska
E-mail: mstaniszewska@wpia.uni.lodz.pl
mgr Marcin Ścisło
E-mail: mscislo@wpia.uni.lodz.pl
Do podstawowych zadań Zespołu należy:
w zakresie przygotowania projektów:
w zakresie realizacji projektów:
Inne zadania Zespołu:
PRZYGOTOWANIE I REALIZACJA PROJEKTÓW
Komunikat Dziekana Wydziału Prawa i Administracji z dnia 12.01.2024 r. w sprawie zasad realizacji prac związanych z prowadzeniem dokumentacji projektowej i rozliczeniem projektów realizowanych na WPiA UŁ :: KOMUNIKAT
Komunikat Dziekana Wydziału Prawa i Administracji UŁ z dnia 25 października 2022 r. dotyczący zasad zgłaszania, realizacji i rozliczania projektów współfinansowanych ze źródeł zewnętrznych :: KOMUNIKAT :: ZAŁĄCZNIK nr 1 :: ZAŁĄCZNIK nr 2
Zarządzenie nr 147 Rektora UŁ z dnia 21 sierpnia 2017 r. w sprawie: przygotowanie i realizacji w Uniwersytecie Łódzkim projektów finansowanych lub współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej i innych środków pozabudżetowych :: ZARZĄDZENIE :: ZAŁĄCZNIK (Zgoda Dziekana)
Zarządzenie nr 144 Rektora Uniwersytetu Łódzkiego z dnia 27.07.2017 r. (z późn. zm.) w sprawie: określenia procedur dotyczących zatrudniania, rozliczania i wypłaty wynagrodzeń pracowników UŁ oraz osób spoza UŁ do projektów finansowanych ze źródeł zewnętrznych :: ZARZĄDZENIE (Uwaga! Zarządzenie stosuje się do projektów rozpoczętych przed dniem 9.01.2023)
Zarządzenie nr 36 Rektora Uniwersytetu Łódzkiego z dnia 9.01.2023 r. w sprawie: określenia procedur dotyczących zatrudniania, rozliczania i wypłaty wynagrodzeń w projektach, programach lub przedsięwzięciach finansowanych ze środków krajowych i zagranicznych :: ZARZĄDZENIE :: ZAŁĄCZNIK NR 1 :: ZAŁĄCZNIK NR 2 :: ZAŁĄCZNIK NR 3 :: ZAŁĄCZNIK NR 4 :: ZAŁĄCZNIK NR 5 :: ZAŁĄCZNIK NR 6 :: ZAŁĄCZNIK NR 7 :: ZAŁĄCZNIK NR 8 :: ZAŁĄCZNIK NR 9
Zarządzenie nr 95 Rektora Uniwersytetu Łódzkiego z dnia 18.04.2017 r. z późn. zm. w sprawie: zasad naliczania kosztów pośrednich w projektach realizowanych w UŁ :: ZARZĄDZENIE :: ZAŁĄCZNIKI
Regulamin udzielania zamówień publicznych w Uniwersytecie Łódzkim :: REGULAMIN :: ZAŁĄCZNIK NR 1 - TRYB ZAKUPU :: ZAŁĄCZNIK NR 2 - WYKŁADNIA BUDŻETU :: ZAŁĄCZNIKI POZOSTAŁE
Wybrane realizowane projekty
Opis
Ogólnymi celami proponowanego projektu są:
- wykazanie, że tradycyjnie rozumiana językowa wykładnia prawa jest w istocie czymś więcej, niż się sądzi, a mianowicie także kognitywną wykładnią prawa,
- ukazanie konsekwencji zmiany perspektywy w tym zakresie.
Projekt realizowany jest w ramach konkursu OPUS 25 finansowanego ze środków Narodowego Centrum Nauki, w okresie 24.07.2024- 23.07.2027 roku.
Kierownik projektu: prof. Sylwia Wojtczak
ROZEZNANIE RYNKU - Badacz w zespole projektowym
Opis:
Przedmiotem zamówienia jest usługa pełnienia funkcji badacza w zespole badawczym powołanym na Wydziale Prawa i Administracji UŁ w ramach projektu ,,Rola kontekstu kognitywnego w wykładni językowej prawa’’ finansowanego ze środków Narodowego Centrum Nauki w konkursie OPUS 25.
Specyfikacja zamówienia:
Wybrane zrealizowane projekty
O projekcie
Z przyjemnością informujemy, iż Wydział Prawa i Administracji wraz z Wydziałem Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego będą realizowały studia podyplomowe na kierunku „Administracja i zarządzanie dla kadry kierowniczej administracji publicznej" w województwie łódzkim.
Uczestnikami studiów będzie 40 osób posiadających dyplom ukończenia studiów
wyższych, zatrudnionych w instytucjach pomocy i integracji społecznej a w
szczególności:
- pracownicy zatrudnieni w ośrodkach pomocy społecznej, powiatowych centrach
pomocy rodzinie, centrach integracji społecznej, domach pomocy społecznej,
placówkach wychowawczych całodobowych typu całodobowego, interwencyjnych i
socjalizacyjnych oraz ośrodków adopcyjnych i opiekuńczych, regionalnych
ośrodkach polityki społecznej na stanowiskach kierowniczych;
- pracownicy i przedstawiciele Wydziału Polityki Społecznej i Regionalnych
Ośrodków Polityki Społecznej;
- pracownicy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
Studia rozpoczną się w marcu 2012 roku i potrwają do stycznia 2013 roku.
Projekt oraz studia są współfinansowane przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach projektu 1.45 „Kształcenie kadry zarządzającej instytucji pomocy i integracji społecznej w formie studiów podyplomowych".
W związku z tym udział w Studium jest dla jego uczestników całkowicie bezpłatny
Projekt DOBRY STAŻ – DOBRY START . Profilowane programy stażowe dla Studentów Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego realizowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, Poddziałanie 3.1. Zakłada on organizację płatnych staży dla 202 studentów WPiA UŁ. Budżet projektu wynosi łącznie 2 427 360, 77 zł. Główne cele projektu to ułatwienie Studentom wejścia na rynek pracy, zdobycie przez nich doświadczenia zawodowego oraz, od strony pracodawców – możliwość rekrutacji przyszłych kadr.
Celem projektu jest stworzenie międzynarodowego forum na rzecz wspierania ekologicznych innowacji w zamówieniach publicznych. Zakłada przeprowadzenie interdyscyplinarnych badań naukowych w celu analizy efektywności innowacyjnych zamówień publicznych z wykorzystaniem ekologicznych produktów i usług.
Okres realizacji:
Data rozpoczęcia realizacji projektu: 2015-03-01
Termin zakończenia realizacji projektu: 2018-03-01
Źródło finansowania:
HORYZONT 2020 EURATOM
Kierownik projektu:
dr Anna Maria Górczyńska
Celem projektu jest zbadanie stosowania prawa międzynarodowego przez sądy krajowe, ustalenie przeszkód występujących w nawiązaniu dialogu sędziowskiego między sądami, jak i wyjaśnienie jego przebiegu i wskazanie wpływu na rozwój prawa międzynarodowego.
Cel ten ma być osiągnięty przez zbieranie i analizę orzecznictwa sądów krajowych państw o zróżnicowanych systemach i tradycjach prawnych, jak również prowadzenie badań porównawczych. Polski Uczestnik jest odpowiedzialny m.in. za ustalenie wkładu sądów polskich w rozwój prawa międzynarodowego i dialog sędziowski. Polska praktyka zostanie porównana z praktyką innych państw Europy Wschodniej: Rosji, Ukrainy, Węgier, Czech i Litwy.
Okres realizacji:
Data rozpoczęcia realizacji projektu: 2011-08-01
Termin zakończenia realizacji projektu: 2016-08-02
Źródło finansowania:
EUROCORES
Kierownik projektu:
prof. dr hab. Anna Zofia Wyrozumska
Celem projektu jest ustalenie znaczenia oraz wzajemnych zależności przypisywanych klasycznym kategoriom filozofii politycznej przez polską opinię publiczną.
Jego hipoteza badawcza potwierdzona przez przeprowadzone już badania pierwszego etapu realizacji projektu wskazuje, iż znaczenie oraz wzajemne zależności przypisywane tym kategoriom przez współczesną polską opinię polityczną są w pełni porównywalne ze znaczeniami i zależnościami wypracowanymi przez najbardziej prominentnych przedstawicieli klasycznej filozofii politycznej. Drugi etap realizacji projektu pozwoli wyłonić dominujące nurty politycznej refleksji i argumentacji w pluralistycznym spectrum opinii publicznej, a tym samym zrekonstruować zręby eklektycznej doktryny politycznej zbiorowego podmiotu jakim jest współczesne społeczeństwo polskie.
Okres realizacji:
Data rozpoczęcia realizacji projektu: 2013-02-07
Termin zakończenia realizacji projektu: 2016-10-06
Źródło finansowania:
NCN – OPUS
Kierownik projektu:
prof. dr hab. Zbigniew Włodzimierz Rau
Tytuł projektu: Kształcenie kadr dla potrzeb rynku flexicurity i gospodarki opartej na wiedzy – oferta kierunków nauk humanistyczno – społecznych UŁ
Okres realizacji: 01.10.2010 – 31.10.2015
Finansowanie: projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego – Poddziałanie 4.1.1 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki
Projekt realizowany jest przez:
- Wydział Prawa i Administracji UŁ
- Wydział Filozoficzno-Historyczny UŁ
- Wydział Filologiczny UŁ
- Wydział Stosunków Międzynarodowych i Politologii UŁ
Podstawowe działania przewidziane w projekcie:
- uruchomienie Międzywydziałowych Interdyscyplinarnych Humanistycznych Studiów Doktoranckich
- Studia na kierunku Administracja – modyfikacja, przygotowanie, otwarcie i realizacja studiów I o profilu urzędnik administracji sądowej i II stopnia ze specjalizacją administracja sądowa
- Podyplomowe Studium Prawa Podatkowego – przygotowanie i wdrożenie podyplomowych studiów e-learningowych
- Podnoszenie kwalifikacji kadry akademickiej WPiA
- Przygotowanie i uruchomienie nowej specjalności studiów na kierunku filologia: Filologia włoska z translatoryką
Całkowity budżet projektu: 8 016 324,70 zł
Wnioskodawca zakłada hipotezę, że język prawny jest metaforyczny w większym stopniu niż język naturalny powszechny. Właściwość ta jest wynikiem szczególnego jawnego roszczenia tego języka do uniwersalności oraz wymuszonej techniki legislacyjnej.
Metaforyczność języka prawnego wpływa - zdaniem wnioskodawcy - bezpośrednio na metaforyczność języka prawniczego, a oba te czynniki z kolei na specyfikę rozumowań prawniczych i związanych z nimi problemów. Badania jako całość będą miały charakter interdyscyplinarny. Będą prowadzone na pograniczu nauk prawnych, lingwistyki i filozofii języka. Wykorzystane zostaną w szczególności tzw. miękkie analityczne metody teorii i filozofii prawa, oraz w pewnym zakresie także metody dogmatyk prawniczych. Z językoznawczego punktu widzenia badania będą w większym zakresie synchroniczne, choć w pewnym także diachroniczne, kontrastywne typologiczne wobec polskiego języka powszechnego. Badania dadzą bowiem prawnikom nową samoświadomość co do tego, jakiego rodzaju materią się parają (materia ta to: prawo, język prawny, język prawniczy itd.) oraz jakie mechanizmy rządzą postrzeganiem i wykorzystywaniem tej materii.
Okres realizacji:
Data rozpoczęcia realizacji projektu: 2014-02-14
Termin zakończenia realizacji projektu: 2017-02-13
Źródło finansowania:
NCN – OPUS
Kierownik projektu:
dr hab. Sylwia Magdalena Wojtczak
Na Wydziale Prawa i Administracji UŁ w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój realizowany jest projekt „Mistrzowie dydaktyki”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Celem projektu jest podniesienie kompetencji kadry akademickiej w zakresie stosowania nowoczesnych, innowacyjnych metod dydaktycznych, takich jak stosowanie metody tutoringu w kształceniu. Projekt składa się z dwóch modułów:
Moduł I: wizyty nauczycieli akademickich na wybranych renomowanych uczelniach europejskich znajdujących się w pierwszej setce rankingu szanghajskiego. Następnie kadra akademicka przeprowadzi zajęcia z wykorzystaniem metody tutoringu. Pracownicy Wydziału uczestniczący w tym module:
Moduł II (wdrożeniowy): prowadzenie zajęć z wykorzystaniem metody tutoringu w celu wprowadzenia jego autonomicznego modelu na Wydziale. Moduł realizowany jest przez prof. UŁ dr hab. Monikę Namysłowską i dr Karolinę Sztobryn.
Celem naukowym projektu jest identyfikacja, analiza i ocena paradygmatu ochrony przed nieuczciwą konkurencją w świetle istniejących oraz planowanych obecnie w Unii Europejskiej regulacji dotyczących zwalczania nieuczciwych praktyk handlowych przedsiębiorców wobec przedsiębiorców.
Okres realizacji:
Data rozpoczęcia realizacji projektu: 2014-08-11
Termin zakończenia realizacji projektu: 2017-08-10
Źródło finansowania:
NCN – OPUS
Kierownik projektu:
dr hab. Monika Anna Namysłowska
Z przyjemnością informujemy, że Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego rozpoczął realizację projektu „NKCK - Nadzór nad komornikami i czynnościami komorników oraz kontroli finansowej kancelarii komorniczych – szkolenia dla kadry sądów rejonowych” realizowanego w ramach środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, Oś priorytetowa II. Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji, Działanie 2.17 Skuteczny wymiar sprawiedliwości.
Projekt realizowany jest w partnerstwie:
CEL PROJEKTU
Celem głównym projektu jest opracowanie 3 specjalistycznych programów szkoleniowych z zakresu nadzoru nad czynnościami komorników i nad komornikami (nadzór judykacyjny, nadzór administracyjny) i kontroli finansowej nad kancelariami komorniczymi oraz wdrożenie nowej dedykowanej oferty szkoleniowej dla 1500 pracowników sądów rejonowych i sędziów wizytatorów z obszaru całej Polski, w tym:
a następnie zorganizowanie i przeprowadzenie na ich podstawie specjalistycznych szkoleń.
Projekt realizowany przez konsorcjum, w skład którego wchodzi Fundacja Instytut Spraw Obywatelskich (jako lider), Centrum Studiów Wyborczych WPiA UŁ oraz Katedra Prawa Konstytucyjnego i Instytucji Politycznych Uniwersytetu Gdańskiego. Kierownikiem projektu w UŁ jest prof. dr hab. Krzysztof Skotnicki, zaś jednym z głównych wykonawców dr hab. Anna Rakowska-Trela, prof. UŁ. Projekt finansowany jest ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach konkursu GOSPOSTRATEG.
Celem projektu jest wzmocnienie mechanizmów społeczeństwa obywatelskiego poprzez uproszczenie procedury wykonywania obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej, w szczególności wykorzystanie technologii internetowych w zbiórce podpisów.
Projekt realizowany był w roku 2019.
Projekt ma na celu analizę przełamania zasady braku odpowiedzialności wspólników spółki z o.o. za jej zobowiązania na przykładzie §13 ust. 2 niemieckiej ustawy o spółce z o.o. (GmbHG), oraz rozważenie potrzeby i możliwości wprowadzenia podobnych rozwiązań na polski grunt.
Mimo że spółka z o.o. jest samodzielnym podmiotem prawa, a brak odpowiedzialności wspólników za zobowiązania spółki jest jedną z jej podstawowych zasad, zarówno teoria jak i orzecznictwo niemieckie wykształciły podstawy pominięcia zasady z §13 ust. 2 GmbHG jako efekt sprzeciwu doktryny i orzecznictwa niemieckiego na liczne nadużycia ze strony wspólników spółki, często skutkujących jej niewypłacalnością i pokrzywdzeniem jej wierzycieli.
W polskim porządku prawnym, mimo przejęcia analogicznych do niemieckiego §13 ust. 2 GmbHG rozwiązań, dotychczas nie wypracowano zbieżnych koncepcji. W celu uzupełnienia tej luki należy szczegółowo przedstawić rozwój teorii przełamania odrębności prawnej spółki z o.o. w Niemczech i opracować możliwe rozwiązania w polskim porządku prawnym. Badania wskażą, jak bez dokonywania rewolucyjnych zmian konstrukcji spółki z o.o., można zastosować przepis wbrew jego językowej wykładni.
Okres realizacji:
Data rozpoczęcia realizacji projektu: 2014-05-22
Termin zakończenia realizacji projektu: 2016-01-21
Źródło finansowania:
NCN – PRELUDIUM
Kierownik projektu:
mgr Jowita Jadwiga Gajownik-Zienkiewicz
W systemie kontroli konstytucyjności prawa przeważa model kontroli skoncentrowanej – uprawniony do jej dokonywania jest powołany wyspecjalizowany organ. Koncentracja uprawnień w jednym podmiocie oraz skutki stwierdzania niekonstytucyjności przekładają się na wzrost znaczenia sądów konstytucyjnych.
Z formalnego punktu widzenia orzeczenia zapadające w sądach konstytucyjnych są rozstrzygnięciami organu, a nie jego członków. Pomimo tego w działalności orzeczniczej uwidacznia się rola poszczególnych sędziów. W praktyce znaczenie sędziów konstytucyjnych przekłada się na duże zainteresowanie środowisk politycznych co nie jest zjawiskiem pożądanym. Wybrany cel badawczy wiąże się z problemem legitymizacji sędziów konstytucyjnych, którzy wydają orzeczenia w imieniu państwa. Zbadanie sposobu wyłaniania kandydatów na sędziów i obsadzania stanowisk w sądach konstytucyjnych wydaje się kluczowe dla współczesnej nauki prawa konstytucyjnego ze względu na fakt, że problem legitymizacji nie może być postrzegany w oderwaniu od zasady przedstawicielstwa – władza musi pochodzić od narodu, co uniemożliwia wykluczenie polityki z obsadzania stanowisk w sądach konstytucyjnych.
Okres realizacji:
Data rozpoczęcia realizacji projektu: 2014-04-07
Termin zakończenia realizacji projektu: 2016-10-06
Źródło finansowania:
NCN – OPUS
Kierownik projektu:
prof. dr hab. Dariusz Maciej Górecki
Wydział Prawa i Administracji rozpoczął realizację projektu „Prawo gospodarcze i cywilne dla kadr sądów powszechnych apelacji łódzkiej i warszawskiej” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, Priorytet II, Działanie 2.17 Skuteczny wymiar sprawiedliwości.
Projekt realizowany jest w partnerstwie: Uczelnia Łazarskiego (lider projektu; www.ckp.lazarski.pl/szkoleniapgc), Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego (partner w projekcie) oraz Uniwersytet Warszawski (partner w projekcie; www.wpia.uw.edu.pl/szkoleniapgc).
CEL GŁÓWNY PROJEKTU
Celem głównym projektu jest przygotowanie i wdrożenie nowej oferty szkoleniowej łącznie dla 1012 pracowników sądów powszechnych apelacji łódzkiej i warszawskiej, w tym sędziów, asesorów, referendarzy sądowych i asystentów sędziów, specjalizujących się w prawie cywilnym, gospodarczym lub karnym gospodarczym, służącej aktualizacji specjalistycznej wiedzy prawnej z zakresu prawa gospodarczego i cywilnego oraz doskonaleniu praktycznych umiejętności zawodowych.
Informujemy, że Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji uruchomiło stronę poświęconą projektowi ,,Dobre prawo- sprawne rządzenie''. Znajdą tam Państwo informacje dotyczące wszystkich form wsparcia realizowanych w ramach projektu.
http://mac.gov.pl/dobre.prawo/
WPiA UŁ jako partner Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji realizuje projekt systemowy ,,Dobre prawo-sprawne rządzenie’’ w ramach Poddziałania 5.2.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
Wsparcie w jego ramach obejmuje:
Projekt realizowany jest w okresie od października 2011 roku do września 2015 roku. Szczegółowe informacje dotyczące projektu znajdują się na stroniehttp://mac.gov.pl/dobre.prawo/
W ramach projektu zostały zrealizowane Studia Podyplomowe " Kontrola jakości stosowania prawa przez organy samorządu terytorialnego"
W ramach projektu prowadzone są szkolenia ,,Procedury administracyjne i techniki prawodawcze'' dla pracowników Jednostek Samorządu Terytorialnego.
Szkolenia trwają 32 h, uczestnicy odbywają je w 20- osobowych grupach. Każda osoba, która ukończyła szkolenie otrzymuje stosowny certyfikat. Szkolenia składają się z trzech modułów: dwóch ośmiogodzinnych i jednego szesnastogodzinnego, obejmującego zagadnienia bardziej szczegółowe.
W I połowie 2013 roku zaplanowane zostały szkolenia dla 14 grup, w Łodzi, Kielcach i Krakowie.
Do tej pory zostały zakończone trzy edycje szkoleń, w których wzięło udział ponad 500 osób.
Szkolenia odbywać się będą do 2015 roku.
Oprócz szkoleń, jednostki samorządu terytorialnego mają możliwość korzystania z modułu doradztwa. W jego ramach eksperci z różnych dziedzin prawa z Uniwersytetu Łódzkiego, Warszawskiego, Warmińsko- Mazurskiego oraz Mikołaja Kopernika w Toruniu udzielają pisemnych odpowiedzi na zadawane przez urzędy pytania. Z udzielonych odpowiedzi tworzona jest baza dobrych praktyk, z której korzystać mogą wszystkie jednostki.
Specjalistyczne studia podyplomowe z zakresu mediacji w sprawach gospodarczych z elementami wiedzy pozaprawnej dla mediatorów z obszaru odpowiadającego obszarowi właściwości miejscowej sądów apelacyjnych w Białymstoku, w Łodzi i w Warszawie. Celem studiów jest podniesienie kompetencji zawodowych uczestników w obszarze mediacji w sprawach gospodarczych oraz wiedzy pozaprawnej przydatnej do pomocy stronom przy rozwiązywaniu spraw cywilnych o charakterze gospodarczym. Studia realizowane w dwóch edycjach – w roku akademickim 2018/2019 oraz 2019/2020. Kierownikiem studiów jest Pan dr hab. Robert Kulski, prof. UŁ.
Studia podyplomowe realizowane są w ramach projektu POWR.02.17.00-00-0009/18-00 "Studia podyplomowe dla mediatorów z zakresu mediacji w sprawach gospodarczych z elementami wiedzy pozaprawnej dla mediatorów z obszaru odpowiadającego obszarowi właściwości miejscowej sądów apelacyjnych w Białymstoku, w Łodzi i w Warszawie" w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Szczegółowe informacje dostępne na stronie www.wpia.uni.lodz.pl/mediacje
W ramach projektu prowadzone były zajęcia metodą tutoringu dla wybitnie uzdolnionych studentów kierunku prawo. Studenci otrzymali stypendium w okresie objęcia wsparciem.
Projekt realizowany był w okresie 1 lutego 2019- 31 lipca 2022 r, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.
Celem badań jest próba budowy modelu przeciwdziałania bezrobociu wśród osób starszych, mając na uwadze unormowania prawne obowiązujące w państwach Europy Zachodniej, Wschodniej, Centralnej i państwach skandynawskich, a także polskie unormowania prawne.
Analiza systemów prawnych wybranych państw umożliwi dokonanie konstruktywnej oceny instrumentów prawnych stosowanych w odniesieniu do osób starszych oraz ich wpływu na zmniejszenie bezrobocia. Analizie poddana zostanie adekwatność poszczególnych środków prawnych z punktu widzenia ich. Ocena adekwatności instrumentów prawnych wzmocniona badaniami prawnoempirycznymi stanowiła będzie podstawę do zrekonstruowania modelu prawnego przeciwdziałaniu bezrobociu wśród osób starszych. Planowane badania mają charakter teoretyczny. Nie są nastawione na ich bezpośrednie zastosowanie praktyczne, ani na osiągnięcie korzyści ekonomicznych, czy też ich praktyczne wykorzystanie. Chodzi bowiem o prawnoteoretyczne analizowanie badanego zjawiska oraz wzbogacenie nauki o nowatorskie badania. Oryginalne podejście bo badanej problematyki ukaże nowe spojrzenie na bezrobocie wśród osób starszych oraz środki prawne stosowane w celu przeciwdziałania bezrobociu wśród tej szczególnej kategorii ryzyka na rynku pracy.
Okres realizacji:
Data rozpoczęcia realizacji projektu: 2014-03-24
Termin zakończenia realizacji projektu: 2016-09-23
Źródło finansowania:
NCN – OPUS
Kierownik projektu:
dr hab. Mirosław Piotr Włodarczyk
Główne wykonawczynie:
prof. UŁ dr hab. Magdalena Paluszkiewicz
dr Tatiana Wrocławska
Projekt realizowany w ramach konkursu NCN OPUS 15 na najlepszy projekt badawczy. Wyniki ogłoszono 16 listopada 2018 r.
Kwota przyznanych środków: 202 440 PLN
Projekt ten mieści się w działalności statutowej Centrum Nietypowych Stosunków Zatrudnienia i jest realizowany przy udziale naukowców współpracujących z Centrum.
Zespół badawczy:
Prof. UŁ Tomasz Duraj (kierownik projektu), Centrum Nietypowych Stosunków Zatrudnienia WPiA UŁ
Prof. UŁ dr hab. Aneta Tyc (zastępca inspekcyjny projektu), Uniwersytet Łódzki
Prof. Catherine Barnard, Uniwersytet Cambridge
Prof. Rolf Wank, Uniwersytet Ruhry w Bochum
Prof. Tamás Gyulavári, Katolicki Uniwersytet Pétera Pázmánya
Dr Ingrida Mačernytė Panomariovienė, Litewski Instytut Prawa
Dr Tatiana Wrocławska, Uniwersytet Łódzki
Dr Marcin Krajewski, Centrum Nietypowych Stosunków Zatrudnienia WPiA UŁ
Dr Mateusz Barwaśny, Centrum Nietypowych Stosunków Zatrudnienia WPiA UŁ
W otwartym dostępie nakładem Wydawnictwa Łódzkiego ukazały się monografie (w języku angielskim i polskim), które stanowią końcowy rezultat międzynarodowego projektu badawczego finansowanego ze środków NCN w ramach konkursu OPUS 15 realizowanego pod kierunkiem prof. UŁ dra hab. Tomasza Duraja nt. „W poszukiwaniu prawnego modelu samozatrudnienia w Polsce. Analiza prawnoporównawcza” (Nr: 2018/29/B/HS5/02534, umowa Nr UMO-2018/29/B/HS5/02534).
Opis monografii:
Oddajemy w Państwa ręce monografie stanowiące efekt pracy naukowej wybitnych badaczy pochodzących z różnych państw europejskich, którzy zdecydowali się wziąć udział w międzynarodowym projekcie badawczym finansowanym ze środków Narodowego Centrum Nauki zrealizowanym pod kierunkiem prof. UŁ dra hab. Tomasza Duraja nt. „W poszukiwaniu prawnego modelu samozatrudnienia w Polsce. Analiza prawnoporównawcza”.
Podstawowym zadaniem badawczym, jakie postawili przed sobą uczestnicy projektu jest kompleksowa analiza prawna samozatrudnienia, nie tylko z perspektywy polskiej regulacji i orzecznictwa sądowego, ale także w aspekcie rozwiązań obowiązujących w prawie międzynarodowym i unijnym, jak również w wybranych krajach europejskich. W obszarze badań naukowych znalazły się ustawodawstwa takich państw, jak: kraje wchodzące w skład Zjednoczonego Królestwa, Niemcy, Austria, Hiszpania, Francja, Włochy, Węgry oraz Litwa, Łotwa i Estonia. Realizowane w ramach przygotowanego projektu badania naukowe mają nowatorski charakter. Do tej pory nie były bowiem prowadzone na tak szeroką skalę badania nad prawnymi uwarunkowaniami samozatrudnienia, które obejmowałyby nie tylko stan polskiej regulacji prawnej i orzecznictwa, ale również rozwiązania obowiązujące w prawie międzynarodowym i unijnym, a także w wybranych krajach europejskich. Wartością dodaną dla polskiej nauki jest ujęcie w ramy uporządkowanego opracowania regulacji obcych dotyczących samozatrudnienia w tych państwach.
Na podstawie przeprowadzonych w projekcie naukowym badań podjęta została próba stworzenia optymalnego prawnego modelu samozatrudnienia w Polsce. Sformułowane w monografiach uwagi de lege ferenda w swoim założeniu mają posłużyć polskiemu prawodawcy do opracowania odrębnej ustawy o statusie prawnym samozatrudnionych, która w sposób całościowy i systemowy będzie normować najistotniejsze aspekty pracy osób pracujących zarobkowo na własny rachunek, ze szczególnym uwzględnieniem ich ochrony socjalnej. Jej uchwalenie przyczyni się do rozstrzygnięcia wielu sporów interpretacyjnych, które obecnie pojawiają się w doktrynie prawa i orzecznictwie sądowym na tle sytuacji prawnej samozatrudnionych.
Przyjęte w monografiach postulaty w zakresie przygotowania optymalnego modelu prawnego samozatrudnienia w Polsce mają wymiar uniwersalny, znacznie wykraczający poza problematykę pracy zarobkowej na własny rachunek. Wyniki badań pozwalają bowiem na zarysowanie pewnych ogólnych wniosków wskazujących na nowe kierunki rozwoju prawa pracy w przyszłości. Skłaniają do refleksji nad zasadnością rozszerzania ochronnych regulacji prawa pracy na różne kategorie osób świadczących autonomicznie pracę poza stosunkiem pracy (zwłaszcza w warunkach zależności ekonomicznej od podmiotu zatrudniającego), a także nad zakresem tej ochrony oraz najważniejszymi kryteriami jej różnicowania.
Linki do monografii:
Wersja angielskojęzyczna:
Part I
https://czasopisma.uni.lodz.pl/Iuridica/issue/view/1759
Part II
https://www.press.uni.lodz.pl/index.php/wul/catalog/book/1019
Wersja polskojęzyczna:
https://www.press.uni.lodz.pl/index.php/wul/catalog/view/1018/5813/3379
Link do strony projektu NCN:
Wersja angielskojęzyczna:
https://www.wpia.uni.lodz.pl/en/struktura/centra-naukowe/centrum-nietypowych-stosunkow-zatrudnienia/international-research-project-in-search-of-a-legal-model-of-self-employment-in-poland-comparative-legal-analysis
Wersja polskojęzyczna:
https://www.wpia.uni.lodz.pl/struktura/centra-naukowe/cnsz/miedzynarodowy-projekt-badawczy
Celem ogólnym jest kompleksowa analiza problematyki wkładów niepieniężnych na trzech płaszczyznach: 1.) umowy spółki handlowej, 2.) majątku spółki handlowej i 3.) sfery praw i obowiązków wspólników. Analizy wymaga również wyjaśnienie, jaki wpływ wywrze ewentualna zmiana struktury kapitałowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na znaczenie wkładów w konstrukcji tej spółki.
Projekt zakłada tezę, że o ile jest do wyobrażenia powstanie spółki bez kapitału, o tyle jej funkcjonowanie bez majątku jest niemożliwe. Celem projektu jest wykazanie prawnego i gospodarczego znaczenia wkładów niepieniężnych, wśród nich wkładów, których przedmiotem są dobra własności intelektualnej, we wszystkich aspektach konstruowania i funkcjonowania stosunków spółki handlowej, a także wykazanie gospodarczego, innowacyjnego znaczenia wkładów, których przedmiotem są dobra własności intelektualnej.
Okres realizacji:
Data rozpoczęcia realizacji projektu: 2014-11-03
Termin zakończenia realizacji projektu: 2017-04-02
Źródło finansowania:
NCN – OPUS
Kierownik projektu:
prof. dr hab. Urszula Promińska
Workplace Whistleblowers' Protection in the V4 countries, France and Slovenia
Ochrona sygnalistów w miejscu pracy w państwach Grupy Wyszehradzkiej, Francji i Słowenii, WhistlePro
O PROJEKCIE:
Projekt koncentruje się na ochronie pracowników, którzy ujawniają nieprawidłowości lub naruszenia prawa w swoich organizacjach, zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym (whistleblowing). Jego celem jest poprawa ram prawnych dotyczących ochrony sygnalistów w państwach Grupy Wyszehradzkiej, a pośrednio zmiana postaw pracowników wobec zgłaszania nieprawidłowości w oparciu o słoweńskie i francuskie doświadczenia legislacyjne.
GŁÓWNY CEL PROJEKTU:
Głównym celem projektu jest opracowanie modelu skutecznej ochrony sygnalistów we wszystkich krajach Grupy Wyszehradzkiej, w szczególności z uwzględnieniem obowiązku państw członkowskich Unii Europejskiej wdrożenia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii, do dnia 21 grudnia 2021 r.
Grupa ekspertów w dziedzinie prawa pracy pragnie przedstawić analizę porównawczą ustawodawstwa krajowego, orzecznictwa i praktyki krajów uczestniczących w projekcie. Wspomniana analiza ukaże ewentualne niedociągnięcia prawne i luki prawne w każdym z tych państw. Planowane jest przygotowane propozycji ulepszenia ustawodawstwa z uwzględnieniem prawa Unii Europejskiej i instrumentów międzynarodowych.
DZIAŁANIA ZAPLANOWANE W RAMACH PROJEKTU:
Pierwsza planowana konferencja (25 września 2020 r.) ma na celu przedstawienie obecnej sytuacji w zakresie ochrony sygnalistów oraz omówienie z różnymi grupami docelowymi potrzeby i metod poprawy w tym obszarze przy wsparciu ich doświadczeń. Druga konferencja składająca się z prezentacji ekspertów/prelegentów (15 czerwca 2021 r.), monografia w języku angielskim oraz publikacja sprawozdania ogólnego w językach urzędowych organizacji partnerskich (również w wersji elektronicznej) upowszechni wyniki projektu wśród członków parlamentów narodowych, władz państwowych, partnerów społecznych, organizacji pozarządowych, interesariuszy i zainteresowanych stron (w tym pracowników i pracodawców) we wszystkich państwach Grupy Wyszehradzkiej, także we Francji, Słowenii, jak również w innych krajach UE.
OKRES REALIZACJI:
luty 2020 r. - lipiec 2021 r.
ŹRÓDŁO FINANSOWANIA:
Projekt jest współfinansowany przez rządy Czech, Polski, Słowacji i Węgier poprzez Grant Wyszehradzki z Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego.
KIEROWNIK PROJEKTU:
dr hab. Dagmara Skupień prof. UŁ
INSTYTUCJE PARTNERSKIE:
Uniwersytet Karola w Pradze, Wydział Prawa,
Uniwersytet Kościoła Reformowanego im. Gáspára Károli w Budapeszcie (KRE), Wydział Prawa,
Uniwersytet w Trnavie, Wydział Prawa,
Uniwersytet w Mariborze, Wydział Prawa,
Uniwersytet w Tours, Wydział Prawa, Ekonomii i Nauk Społecznych.
Strona projektu
Celem projektu jest przeprowadzenie badań nad strukturą parlamentu przyjętą w demokracjach parlamentarnych Azji Południowo-Wschodniej, tj. w Singapurze, Malezji, Tajlandii i Timorze Wschodnim. Wybór państw kontynentu objętych badaniem został zdeterminowany chęcią wyłonienia spośród 11 krajów grupy reprezentatywnej, o najbardziej zbliżonym porządku konstytucyjnym a jednocześnie odmiennej strukturze parlamentu.
Poza przyjętym parlamentarnym systemem rządów państwa te charakteryzuje występowanie w nich dwuizbowych (Malezja, Tajlandia) lub jednoizbowych legislatyw (Singapur, Timor Wschodni).
Okres realizacji:
Data rozpoczęcia realizacji projektu: 2014-03-24
Termin zakończenia realizacji projektu: 2017-03-23
Źródło finansowania:
NCN - SONATA
Kierownik projektu:
dr Anna Magdalena Michalak
Baza projektów
Wykaz projektów, które uzyskały dofinansowanie NCN w latach 2021-2024 w dziedzinie nauk prawnych :: GRANTY NCN :: MINIATURA
Aktualizacja: 15.01.2025