Czy kiedykolwiek czułaś się upokorzona przez szefa albo jesteś jedyną osobą, która nie dostała awansu? Może dotknęły cię nieodpowiednie komentarze ze strony innych pracowników? Zdarzyło ci się czuć poniżenie, upokorzenie czy strach na myśl o przyjściu do pracy? Może takich sytuacji doświadcza pracownik lub pracownica z twojego zakładu pracy, a ty nie wiesz, jak możesz jej pomóc?
Każda osoba może paść ofiarą przemocy w miejscu pracy. Dowiedz się jak, chroni cię prawo i co możesz zrobić, jeżeli to ciebie, lub kogoś z twojego otoczenia, spotyka przemoc w miejscu pracy.
Zapraszamy wszystkie pracownice i pracowników oraz studentki i studentów do udziału w cyklu bezpłatnych szkoleń dotyczących przemocy w miejscu pracy. W toku trzech spotkań uczestniczki i uczestnicy zdobędą praktyczną wiedzę w zakresie identyfikowania i przeciwdziałania wszelkim formom przemocy w miejscu pracy.
Każde spotkanie będzie składało się z części teoretycznej oraz warsztatów, podczas których uczestniczki i uczestnicy utrwalą i sprawdzą zdobytą wiedzę w praktyce.
- Na pierwszym spotkaniu zdefiniujemy czym jest przemoc w miejscu pracy w rozumieniu przepisów prawa. Scharakteryzujemy różne formy przemocy w miejscu pracy: mobbing, molestowanie, molestowanie seksualne oraz typy wykraczające poza regulacje kodeksu pracy. W części praktycznej sprawdzimy nabyte przez uczestniczki i uczestników umiejętności rozpoznawania form przemocy na przykładowych kazusach.
- Kolejne spotkanie poświęcone zostanie obowiązkom pracodawców w zakresie przeciwdziałania przemocy. Przyjrzymy się faktycznym wewnątrzzakładowym procedurom antyprzemocowym i ocenimy przyjęte w nich rozwiązania. Postaramy się zaprezentować optymalne propozycje regulacji wewnątrzzakładowych. Następnie uczestniczki i uczestnicy otrzymają zadanie samodzielnego zbadania i przeredagowania fikcyjnych przepisów.
- Ostatnie spotkanie poświęcimy temu, jak wygląda dochodzenie swoich roszczeń od strony procesowej. Opiszemy różne tryby postępowań sądowych, przesłanki do ich wszczęcia, przebieg oraz możliwe do uzyskania rezultaty. W części warsztatowej uczestniczki i uczestnicy będą musieli sami zaproponować, jakie kroki prawne należy podjąć w konkretnej sytuacji.
Szkolenia organizowane są przez studentki ze Studenckiego Koła Naukowego Prawa Pracy na WPiA UŁ we współpracy z OZZ Inicjatywa Pracownicza, pod matronatem Międzywydziałowego Centrum Badań nad Przemocą w Środowisku Pracy.
Spotkania będą odbywać się na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.
Ze względów organizacyjnych, osoby zainteresowane udziałem prosimy o wypełnienie formularza.
Link do wydarzenia