Nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego ukazała się książka pt. „Formy stadialne przestępstwa”, której autorką jest dr hab. Agnieszka Liszewska, prof. UŁ.
Przedstawione opracowanie zawiera analizę przepisów polskiego kodeksu karnego regulujących odpowiedzialność za formy stadialne przestępstwa na płaszczyźnie teoretycznej, konstytucyjnej i normatywnej. Rozważania teoretyczne koncentrują się wokół problemu relacji usiłowania i przygotowania do dokonania w związku z pojawiającymi się poglądami kwestionującymi niesamoistność postaci stadialnych przestępstwa. Na płaszczyźnie teoretycznej znalazły się też rozważania poświęcone uzasadnieniu karygodności form stadialnych w oparciu o kategorię niebezpieczeństwa jako wstępnego warunku kryminalizacji. Warunek ten - wywodzony z konstytucyjnej zasady proporcjonalności – oznacza, że kryminalizacja jest niedopuszczalna w demokratycznym państwie prawnym w razie braku społecznej szkodliwości czynu, która jest kwestionowana w odniesieniu do usiłowania nieudolnego oraz usiłowania przestępstw z abstrakcyjnego narażenia na niebezpieczeństwo. Wnioski płynące z analizy teoretycznych podstaw odpowiedzialności za formy stadialne przestępstwa stanowiły także punkt odniesienia dla analiz normatywnych przepisów o usiłowaniu i przygotowaniu. W pracy przyjęto, że skoro formy stadialne nie istnieją samodzielnie, to bezprawność mieszczących się w ich ramach czynów musi wynikać z naruszenia tej samej normy sankcjonowanej, którą odczytujemy z przepisu typizującego dokonanie. Przedstawione opracowanie zawiera diagnozę obecnego stanu prawnego, która wskazuje na bardzo szeroki zakres odpowiedzialności na przedpolu nie tylko naruszenia dobra, ale także narażenia go na niebezpieczeństwo. Zmiana tego stanu rzeczy powinna jednak nastąpić przede wszystkim w drodze działań legislacyjnych i dlatego stanowi ono głos w dyskusji nad ograniczeniem zakresu odpowiedzialności na przedpolu dokonania czynu zabronionego.
Dr hab. Agnieszka Liszewska, prof. UŁ – biogram
Studia prawnicze ukończyła na Uniwersytecie Łódzkim w 1988 r. W tym samym roku rozpoczęła pracę w Katedrze Prawa Karnego. Stopień naukowy doktora nauk prawnych uzyskała w 1996 r. na podstawie rozprawy pt. Odpowiedzialność karna lekarza za błąd w sztuce lekarskiej. W roku 2005 uzyskała stopień doktora habilitowanego na podstawie rozprawy habilitacyjnej pt.: „Współdziałanie przestępne w polskim prawie karnym. Analiza dogmatyczna”. W latach 2011–2020 dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.
Autorka około 60 publikacji naukowych, w tym czterech monografii (dwóch we współautorstwie), rozdziału w Systemie Prawa Karnego poświęconego formom stadialnym przestępstwa, współautorka komentarza do Prawa o cudzoziemcach i podręcznika do nauki prawa karnego, autorka szeregu artykułów zamieszczonych w czasopismach naukowych oraz księgach jubileuszowych. Współredaktorka Systemu Prawa Medycznego t. III poświęconego zagadnieniom odpowiedzialności pracowników medycznych. Kierownik ze strony polskiej projektu realizowanego wspólnie z Uniwersytetem w Tours w ramach programu PHC Polonium 2013-2014 dotyczącego odpowiedzialności medycznej w Polsce i we Francji. Staże naukowe na Uniwersytecie UIA w Antwerpii oraz w Instytucie Maxa Plancka we Freiburgu (stypendium Fundacji Thomasa Berbericha).
Zainteresowania badawcze koncentrują się przede wszystkim wokół zagadnień związanych z teoretycznymi podstawami odpowiedzialności karnej i dotyczą odpowiedzialności za czyny nieumyślne, formy współdziałania przestępnego, stadialne postacie przestępstwa oraz przestępstwa popełnione w stanie tzw. zawinionej niepoczytalności. Ponadto obejmują one także prawo medyczne, w tym podstawy odpowiedzialności karnej za błędy medyczne oraz odpowiedzialności zawodowej pracowników medycznych i prawnokarną ochronę tajemnicy lekarskiej.
Obok głównych nurtów zainteresowań prowadzone badania naukowe poświęcone zostały także analizie dogmatycznej wybranych przestępstw przeciwko działalności instytucji państwowych oraz samorządu terytorialnego, przestępstw gospodarczych i korupcyjnych oraz przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów. Osobnym polem badawczym pozostają zagadnienia detencji cudzoziemców i ograniczeń prawnomiędzynarodowych dotyczących jej stosowania.
Książkę można zakupić za pośrednictwem strony Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego.