KIERUNEK: PRAWO PODATKOWE I RACHUNKOWOŚĆ
Opis studiów
Kierunek prowadzony wspólnie przez Wydziały Prawa i Administracji oraz Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego powstał w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku – jego celem jest wykształcenie wysokiej klasy specjalistów z zakresu prawa podatkowego i rachunkowości, dysponujących merytoryczną oraz praktyczną wiedzą, niezbędną w szeroko pojętym sektorze gospodarczym. Kierunek studiów PRAWO PODATKOWE I RACHUNKOWOŚĆ ma charakter innowacyjny i interdyscyplinarny; łączy wybrane elementy kształcenia na kierunku Prawo i kierunku Administracja w zakresie prawa podatkowego, prawa gospodarczego i prawa handlowego z wybranymi elementami kształcenia na kierunkach Finanse i rachunkowość, Rachunkowość oraz Zarządzanie.
Obejmuje kompendium wiedzy w zakresie rachunkowości jednostek gospodarczych oraz podatków obciążających przedsiębiorców. Wiedza zdobyta w trakcie studiów na tym kierunku pozwoli jego absolwentom na współuczestnictwo w szeroko rozumianym doradztwie biznesowo – podatkowym, w tym na:
- prowadzenie podatkowo-prawnej obsługi przedsiębiorstwa,
- prowadzenie ksiąg rachunkowych (absolwent kierunku, który posiada trzyletnią praktykę w księgowości może wystąpić do Ministra właściwego do spraw finansów publicznych o wydanie certyfikatu księgowego bez uprzedniego złożenia egzaminu sprawdzającego kwalifikacje osób ubiegających się o certyfikat księgowy – na podstawie art. 76b Ustawy o rachunkowości),
- sporządzanie i analizę sprawozdań finansowych.
Główne przedmioty
I rok:
- Instytucje prawa cywilnego, handlowego i gospodarczego w prawie podatkowym i rachunkowości,
- Wprowadzenie do prawa podatkowego,
- Postępowanie podatkowe,
- Opodatkowanie dochodu w prawie polskim,
- System rachunkowości przedsiębiorstwa,
- Rachunkowość finansowa,
- Finanse przedsiębiorstwa.
II rok:
- Podatek od towarów i usług i podatek akcyzowy,
- Międzynarodowe prawo podatkowe,
- Pisma procesowe w sprawach podatkowych,
- Rachunkowość finansowa w świetle podatku dochodowego
Sylwetka absolwenta
Dzięki wszechstronnej i interdyscyplinarnej formule studiów absolwent kierunku jest przygotowany do rozwoju w przyszłości własnej kariery zawodowej przez zdobycie kwalifikacji i uprawnień pozwalających m.in. na pracę w charakterze:
- pracownika organów administracji skarbowej,
- głównego księgowego,
- kierownika biura rachunkowego,
- kierownika działu finansowego,
- dyrektora finansowego.
Zasady przyjęć
Dla absolwentów studiów pierwszego stopnia i drugiego stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich - na podstawie złożenia wymaganych dokumentów, a w przypadku przekroczenia przyjętego limitu zgłoszeń w pierwszej kolejności zostaną przyjęte osoby posiadające dyplom ukończenia kierunku studiów należącego do dziedziny nauk społecznych (dla dyplomów wydanych do 30.09.2019 r. - do obszaru nauk społecznych).
Co dalej?
Kontakt dla kandydata
Kontakt do Podkomisji Rekrutacyjnej nr 3 dla studiów niestacjonarnych:
E-mail: rekrutacjawpia@wpia.uni.lodz.pl (czynny w okresie rekrutacyjnym)
Telefon: (42) 663 97 71 55 (czynny w okresie rekrutacyjnym)