Dr Joanna Kulesza wybrana Liderką Równości

Dr Joanna Kulesza, kierownik Lodz Cyber Hub UŁ została wybrana jedną z 16 Liderek Równości swoich regionów, w plebiscycie Kongresu Kobiet i Ambasady Brytyjskiej w Warszawie.

Jestem ogromnie wdzięczna organizatorom za docenienie mojej pracy i z radością przyjęłam informację o tym zaszczytnym wyróżnieniu. Celem moich badań i pracy dydaktycznej zawsze było pokazanie, że miejsce kobiet jest także w obszarze nowych technologii i ich prawnej regulacji. Mówiąc o stosowaniu prawa w cyberprzestrzeni mówimy przecież nie tylko o jej aspektach technicznych, ale także tych związanych z kwestiami społecznymi czy prawnymi – cyberprzestrzeń to nie tylko zera i jedynki, to w równym zakresie normy prawne, zasady społeczne i reguły etyczne. Dlatego szczególnie cieszy mnie to wyróżnienie, gdyż potwierdza ono wagę działań na rzecz włączania kobiet w interdyscyplinarne badania nad cyberprzestrzenią i rozwoju kompetencji cyfrowych. Wspieram dziewczęta np. w ramach akcji „Girls in ICT” realizowanej wspólnie z Międzynarodowym Związkiem Telekomunikacyjnym, do której UŁ dołączyło kilkakrotnie jako „Uniwersytet zawsze otwarty”, ucząc łódzkie licealistki kodowania i bezpieczeństwa w sieci. Od startującego niebawem semestru centrum badawcze Lodz Cyber Hub będzie reprezentowane także przez cyberambasadorki czyli Studentki zainteresowane problematyką stosowania prawa międzynarodowego w cyberprzestrzeni i chętne dzielić się swoją wiedzą w tym zakresie z innymi osobami studenckimi w społeczności UŁ. Także jako członkini Komitetu Naukowego Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej przywiązywałam szczególną wagę do kwestii przeciwdziałania dyskryminacji ze względu na płeć, orientację seksualną i tożsamość płciową w imię idei równości, różnorodności i inkluzywności. W komitecie doradczym Internetowej Korporacji ds. Przyznanych Nazw i Numerów (ICANN) reprezentuję interesy europejskich użytkowników Internetu, dążąc do zwiększania dostępności sieci globalnej i samych treści cyfrowych dla osób z dysfunkcjami i z niepełnosprawnościami. Ta nagroda motywuje mnie do dalszej intensywnej pracy na rzecz równouprawnienia

– mówi dr Joanna Kulesza.

Liderki Równości to wyróżniające się kobiety, które swoimi działaniami i zaangażowaniem inspirują i zmieniają rzeczywistość na rzecz równości, różnorodności, inkluzywności i wspólnego dobra sprawiedliwego społeczeństwa.

Gala wręczenia nagród odbędzie się 1 marca w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

BIOGRAM

Od 2021 roku dr Joanna Kulesza jest kierownikiem centrum badawczego Lodz Cyber Hub, reprezentującego UŁ w European Security and Defence College. Adiunkt w Katedrze prawa międzynarodowego i stosunków międzynarodowych WPiA UŁ. Profesor Uniwersytetu Wileńskiego. Odbyła staże naukowe na uniwersytetach w CambridgeMonachium i Giessen. Gościła z wykładami m.in. na Uniwersytecie StanfordaUniwersytecie Oksfordzkim i Uniwersytecie w Muenster.

Autorka licznych publikacji naukowych z zakresu prawa międzynarodowego i prawa nowych technologii, w tym pięciu monografii poświęconych prawu międzynarodowemu i prawu Internetu.