Jubilatka jest autorką lub współautorką ponad 200 publikacji, w tym monografii, komentarzy, podręczników, artykułów i innych opracowań. Od lat specjalizuje się w zagadnieniach prawa cywilnego, prawa handlowego i prawa własności przemysłowej. Profesor Urszula Promińska od pięciu dekad inspiruje rzesze młodych prawników swoim zaangażowaniem, wiedzą, zdolnościami argumentacyjnymi i precyzją wypowiedzi.
Podczas uroczystości nie mogło zabraknąć wręczenia pięknie wydanej księgi jubileuszowej pt. „Sensum, non verba spectamus”, którą dla Jubilatki przygotowała Katedra Prawa Handlowego, Ubezpieczeń i Własności Przemysłowej WPiA UŁ.
Biogram
Prof. dr hab. Urszula Promińska rozpoczęła swoją karierę akademicką na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego w 1974 roku jako asystentka. Z biegiem lat awansowała na stanowisko adiunkta, profesora nadzwyczajnego, a od 2005 roku pełni funkcję profesora zwyczajnego. Obecnie kieruje Zakładem Prawa Własności Przemysłowej w Katedrze Prawa Gospodarczego i Handlowego. Na macierzystym wydziale prowadzi wykłady z prawa gospodarczego i handlowego, prawa własności przemysłowej oraz seminarium magisterskie. Od dwudziestu lat wykłada również prawo znaków towarowych na Podyplomowych Studiach Własności Intelektualnej Uniwersytetu Warszawskiego. Jest promotorką trzech doktoratów oraz recenzentką w kilkunastu postępowaniach doktorskich i habilitacyjnych, a także w jednym postępowaniu o nadanie tytułu profesora.
Zainteresowania naukowe
Prof. Promińska specjalizuje się w prawie cywilnym oraz handlowym, ze szczególnym uwzględnieniem prawa spółek osobowych. Jej zainteresowania obejmują również prawa na dobrach niematerialnych, w tym zwłaszcza dobra własności przemysłowej, takie jak znaki towarowe, oznaczenia przedsiębiorstwa i firma. Ponadto, zajmuje się prawem zobowiązań, w szczególności problematyką umów nienazwanych oraz zwalczaniem nieuczciwej konkurencji.
Osiągnięcia
Prof. Promińska jest autorką około 200 publikacji, w tym dwóch monografii: "Prawo z rejestracji znaku towarowego. Treść i naruszenie" (1994) oraz "Spółka partnerska" (2013). Współtworzyła i redagowała naukowo monografię "Wkłady niepieniężne do spółek handlowych" (2018). Jest również autorką komentarza "Ustawa o znakach towarowych" (1998). Jej obszerne opracowania dotyczą umów franchisingu, know-how, udostępnienia tajemnicy przedsiębiorstwa oraz umów o współpracę i umów założycielskich w "Systemie Prawa Prywatnego", tom 9 "Prawo zobowiązań – umowy nienazwane" (2011), a także rozdziału "Znaki towarowe wspólne" w tomie 14b "Prawo własności przemysłowej" (2017).