Członkostwo w Komisji to wyjątkowa okazja do dalszego rozwoju naukowego w zakresie międzynarodowego prawa humanitarnego Zagadnienie, które kiedyś było abstrakcją jest niestety dziś wyjątkowo aktualne. Wojen nie udaje nam się wyeliminować, ale musimy robić wszystko co tylko możemy, aby zmniejszyć rozmiar cierpienia ich uczestników i ofiar
– mówi dr Mateusz Piątkowski.
Historia i Przewodnictwo
Od 1979 roku przy Zarządzie Głównym Polskiego Czerwonego Krzyża (PCK) działała Rada Programowa Ośrodka Upowszechniania Międzynarodowego Prawa Humanitarnego. W późniejszych latach przekształcono ją w Komisję ds. Upowszechniania Międzynarodowego Prawa Humanitarnego. Od 2012 roku przewodniczącym Komisji jest prof. Marcin Marcinko, reprezentujący Uniwersytet Jagielloński.
Skład Komisji
Komisja składa się z wysokiej klasy specjalistów, w tym prawników prowadzących badania naukowe i działalność dydaktyczną z zakresu prawa międzynarodowego publicznego. W jej skład wchodzą również stali przedstawiciele resortów obrony narodowej, spraw zagranicznych, spraw wewnętrznych, kultury i edukacji narodowej oraz straży pożarnej. Dodatkowo, w Komisji działają pracownicy i wolontariusze Polskiego Czerwonego Krzyża.
Zadania Komisji
Komisja ds. Upowszechniania Międzynarodowego Prawa Humanitarnego realizuje szereg kluczowych zadań, w tym:
- Współtworzenie programu działalności Biura Zarządu Głównego PCK w zakresie upowszechniania międzynarodowego prawa humanitarnego.
- Prowadzenie działalności szkoleniowej.
- Organizowanie konkursu prac naukowych im. prof. R. Bierzanka.
- Wspieranie międzynarodowych działań Zarządu Głównego, w tym opracowywanie i redagowanie dokumentów na sesje Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca oraz uczestniczenie w międzynarodowych konferencjach i sympozjach naukowych.
- Współpraca z instytucjami państwowymi RP, strukturami Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, Instytutem Prawa Humanitarnego w San Remo oraz innymi organizacjami.
Komisja ds. Upowszechniania Międzynarodowego Prawa Humanitarnego odgrywa kluczową rolę w promowaniu i edukacji na temat międzynarodowego prawa humanitarnego, wspierając zarówno krajowe, jak i międzynarodowe inicjatywy w tej dziedzinie.
Dr Mateusz Piątkowski – biogram
Dr Piątkowski specjalizuje się w międzynarodowym prawie humanitarnym konfliktów zbrojnych. Jest autorem książki Wojna powietrzna a międzynarodowe prawo humanitarne opublikowanej w Wydawnictwie UŁ. Od lat popularyzuje prawo międzynarodowe tworząc podcast wraz dr. Tomaszem Lachowskim pt. „Lachowski i Piątkowski o prawie międzynarodowym”.
Źródło: Polski Czerwony Krzyż
Zdjęcie: Daniel Maliński – WPiA UŁ